Zapomniałem hasło
Proszę wpisać odpowiedź na pytanie kontrolne, hasło zostanie wysłane na Państwa e-mail.
Wyspa Lošinj - Kvarner
Podstawowe informacje
Tradycyjny region turystyczny wyspa Lošinj leży w wewnętrznym paśmie Archipelagu Kvarnesskiego. Mimo tego, że wyspa ta jest dużo mniejsza od sąsiedniej wyspy Cres, ma dwa razy więcej mieszkańców.
Lošinj tworzył pierwotnie wraz z wyspę Cres jedną dużą wyspę o nazwie Apsyrtides. Była to największa wyspa Morza Adriatyckiego. Już w starożytności wybudowano w najwęższym miejscu wyspy kanał by skrócić podróż łodzią. Dziś obie wyspy łączy most.
Bogactwo przyrody wyspy Lošinj
Północna część wyspy Lošinj jest górzysta. Znajduje się tam pasmo górskie Osoršćica z najwyższym szczytem wyspy Televrinou (588 m. n.p.m.).Wybrzeże wyspy, w odróżnieniu od sąsiedniego Cresu, jest bardzo zróżnicowane.
Jej południową część pokrywa bujna roślinność. Na szczególną uwagę zasługuje zatoka Čikat z chronionym lasoparkiem.
Wyspa jest otoczona licznymi wyspami i wysepkami, które są popularnym celem wycieczek turystów i mieszkańców wyspy (np. Unije, Vele a Male Srakane, Ilovik). Sztuczna cieśnina w pobliżu letniska Mali Lošinj rodziela wyspę na dwie części połączone mostem.
Most sprawia, że wyspa Lošinj jest bardzo dobrze dostępna przez wyspę Cres, która ma wyśmienite połączenie promowe ze stałym lądem z Poroziny do Brestove, oraz z wyspą Krk z Meragu. W sezonie w niektórych dniach kursuje również prom Zadar - Mali Lošinj zatrzymując się na wyspach Północno dalmackiego Archipelagu (Ist, Olib, Silba, Premuda).
Bogata historia wyspy Lošinj
Początkowo mieszkańcami wyspy byli Ilirowie. W kilku miejscach znajdująsię szczątki twierdz tzw. gradin. Już w starożytności powstały tu osada Osor (dziś na granicy obu wysp), która była niegdyś ośrodkiem administracyjnym wyspy.
Niespotykane podmorskie archeologiczne znalezisko, odkryte w roku 1996 na południe od wyspy Lošinj, jest kolejnym przykładem bogatej historii regionu. Na głębokości 40 m była znaleziona antyczna rzeźba z brązu przedstawiająca greckiego Apoxyomena, która po renowacji i konserwacji zostanie umieszczona w muzeum w letnisku Mali Lošinj.
Tradycyjny turystyczny region
Ruch turystyczny na wyspie rozwija się od końca XIX w., kiedy to letniska Mali i Veli Lošinj stały się popularnymi uzdrowiskami.
Lošinj jest obok wyspy Krk, jedną z najpopularniejszych chorwackich wysp. Wpływ na to mają łagodny klimat, który umożliwia również zimną turystykę.
Piękna przyroda wyspy Lošinj oferuje liczne możliwości wycieczek. Sąsiednia wyspa Cres połączony z Lošinjem mostem z letniska Osor dodatkowo rozszerza tą ofertę o możliwość zwiedzenia rezerwatu ornitologicznego, przepiękną Błękitną jaskinię czy słodkowodne Jezioro Vrańskie.