Croatia as never seen before O firmie

Menu

Przydatne linki

Zadar - Riwiera Zadar

Podstawowe informacje

Letnisko a zarazem historyczne miasta Zadar jest centrum popularnej Riwiery Zadar. Ririera Zadar znajduje się w najbardziej zróżnicowanej części wybrzeża Adriatyku, w Północnej Dalmacji. Zadar z ponad 70 000 mieszkańców należy do większych miast Chorwacji, jest również miastem portowym i centrum handlowym.

Letnisko Zadar jest nazywane "Małym chorwackim Rzymem", a to nie tylko za sprawą licznych kościołów w mieście i okolicy, ale również dzięki rzymskim zabytkom (np. Zadarskie Forum z kościołem św. Donata). Stara część miasta jest położona na półwyspie.

Bogata historia letniska Zadar

Miasto niegdyś nosiło nazwę Iader lub Iadera (nazwa zachowana w greckim napisie z koloni Pharos na Hvarze jako Idasa), później w łacinie Diadora a w języku chorwackim Zadar. W czasach panowania włoskiego używało się również nazwy Zara.

Również dziś Zadar nosi wyraźne znaki rzymskiego panowania (regularna sieć ulic, forum), poza miastem znajdują się pozostałości akweduktu.

Z pośród licznych kościołów najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Donata (Sveti Donat) z IX wieku oraz romańska katedra św. Anastazji (Sveta Stošija) z XII – XIII wieku.

Oprócz tego znajdują się tam również kościoły romańskie Marii Panny ( Sveta Marija), św. Chryzogona (Sveti Krševan), klasztor franciszkański z kościołem św. Franciszka (Sveti Franje) z XII w, pierwotnie gotycki kościół św. Szymona (Sveti Šimun) oraz kościół św. Eliasza (Sveti Ilija).

Zachowała się również część renesansowej fortyfikacji, brama Porta Terraferma, Babia Wieża i szczątki twierdzy.

Wypoczynek nad morzem w letnisku Zadar

Miasto Zadar dzięki swym cennym zabytkom oraz przepięknej okolicy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Dalmacji.

Centra turystyczne znajdują się na peryferiach miasta Zadar (Borik, Puntamika, Diklo) na północnym wybrzeżu. Przedmieścia są połączone z centrum dzięki komunikacji publicznej.

Plaże w letnisku Zadar i ich okolica są żwirowe, kamieniste, częściowo piaszczyste. Wybrzeże jest przeważnie zacienione lasem sosnowym. Dzięki łagodnemu zejściu do morza plaże są odpowiednie również dla małych dzieci. Plaża Borik została wyróżniona Błękitną flagą.

Aktywny wypoczynek w letnisku Zadar

Letnisko Zadar stwarza wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych (jachting, windsurfing, nurkowanie, podmorskie połowy ryb, narty wodne).

Nowoczesne centrum sportowe Višnjik oferuje swym klientom kryty basen, boisko do koszykówki i inne boiska. Ponadto ośrodki sportowe znajdują się we wszystkich częściach miasta, w których są ośrodki turystyczne.

[H2]Niepowtarzalne atrakcje na wybrzeżu letniska Zadar[/H2]

Miasto Zadar we współpracy z architektem N. Bašićem przygotowało dla swych mieszkańców i turystów dwie atrakcje światowej sławy: Morskie Organy (Morske orgulje)oraz Pozdrowienie Słońca (Pozdrav Suncu).

Morskie Organy to zastaw rur zabudowanych w części wybrzeża, które nawet przy mniejszych falach wydają piękne dźwięki. Inspiracją do stworzenia tego audioobiektu były dźwięki wydobywające się w pobliżu Zadaru z zapadliny skalnej.

W pobliżu znajduje się wizualny projekt Pozdrowienie Słońca, który nawiązuje do Morskich organów i tworzy z nimi spójną całość.

Pozdrowienie Słońca ma kształt okręgu o promieniu 22 metrów, wmontowanego do kamiennych płyt na wybrzeżu. Składa się z 300 kilkuwarstwowych szklanych płytek, pod którymi są umieszczone panele solarne. Po zachodzie słońca zapalają się wszystkie zabudowane światła i rozpoczyna się gra świateł i barwnych efektów.

Na Wschód od Pozdrowienia Słońca są instalowane kolejne, znacznie mniejsze szklane okręgi, które symbolizują układ słoneczny.

Propozycje wycieczek

Okolica Riwiery Zadar oferują niezliczone możliwości wycieczek. W pobliżu znajduje się Parki Narodowe Paklenica, Krka oraz archipelag Kornati i ściśle chronione rejony Velebit i Telašćica.

Archipelag przed zadarskim wybrzeżem tworzą liczne małe i większe wyspy (Dugi Otok, Pašman, Ugljan, Vir, Ist, Premuda). Na nieosiedlonych wysepkach można spędzić niezapomniane chwile w stylu Robinsona.

Riwiera Zadar obfituje w ciekawe historyczne miasta z przepięknymi zabytkami. Miłośnikom historii polecamy wycieczki do letnisk Biograd na Moru, które było niegdyś siedzibą chorwackich królów. Dziś jest to ośrodek turystyczny (szczególnie żeglarskim) z jedyną przystanią z podmorskim oświetleniem na chorwackim wybrzeżu.

W kilku miejscach w rejonie (Ninska laguna) występuje lecznicze błoto peloid, które działa zapobiegawczo i leczniczo w leczeniu chorób układu ruchowego, nerwowego, działa również antystresowo i relaksacyjnie.

Zakwaterowanie

slevy LAST
MINUTE

Rezerwując pobyt w Chorwacji na sezon 2022 otrzymają Państwo zniżki od 3 % do 5 % z ceny całkowitej (zniżka obowiązuje do 30.06.2022).

Zniżki dla grup » więcej

Przy rezerwacji złożonej przez jedną osobę:

 • grupa 8 – 11 osób: zniżka 90,- zł
 • grupa 12 – 15 osób: zniżka 180,- zł
 • grupa 16 – 20 osób: zniżka 180,- zł
 • grupa 21 – 25 osób: zniżka 360,- zł
 • grupa 26 – 30 osób: zniżka 540,- zł
 • ponad 30 osób: zniżki zostaną ustalone indywidualnie

Dotyczy rezerwacji opłaconych na podstawie jednej faktury i przy wystawieniu jednego vouchera.

Follow us on YouTube

Dlaczego warto z nami podróżować?

 • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
 • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
 • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
 • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
 • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google