Croatia as never seen before O firmie

Menu

Przydatne linki

Wyspa Cres - Kvarner

Podstawowe informacje

Przepiękna wyspa Cres jest jedną z największych (obok wyspy Krk) wysp chorwackiego Adriatyku. Należy do Kwarnerskiego Archipelagu.

Warunki przyrodnicze wyspy Cres

Wyspa Cres mierzy 68 km długości i 2-13 km szerokości. Wybrzeże nie jest bardzo zróżnicowane, na południowym zachodzie znajduje się kilka wysepek (Zeća, Zaglav, Galiola).

Najwyższym szczytem górzystej wyspy są Gorice (648 m n.p.m.) znajdujące się na jej północnym krańcu. Zachodnia część wyspy jest urodzajniejsza i bardziej zalesiona, mieszka tam większość ludności wyspy.

Wyspa Cres nie ma żadnych wód powierzchniowych. Wraz z sąsiednią wyspą Lošinj jest zaopatrywana w wodę pitną dzięki przyrodniczemu fenomenowi, którym jest rozległe Jezioro Vrańaskie (Vransko jezero). To słodkowodne jezioro o powierzchni 5,8 km2  jest ściśle chronione ze względu na bardzo czystą wodę i występowanie ryb słodkowodnych.

Historia wyspy Cres

Początkowo mieszkańcami wyspy byli Ilirowie. W kilku miejscach znajdująsię szczątki twierdz tzw. gradin. Już w starożytności powstały tu osady Cres a Osor.

Cres tworzył pierwotnie wraz z wyspę Lošinj jedną dużą wyspę o nazwie Apsyrtides. Była to największa wyspa Morza Adriatyckiego. Już w starożytności wybudowano w najwęższym miejscu wyspy kanał by skrócić podróż łodzią. Dziś obie wyspy łączy most.

Wypoczynek na wyspie Cres

Ośrodkiem administracyjnym wyspy jest letnisko Cres. Tam oraz w miejscowości Martinšćica mogą się Państwo zakwaterować w hotelu. W pozostałych letniskach istnieje możliwość spędzenia urlopu w kwaterach prywatnych. Na wyspie znajduje się również mnóstwo kempingów.

Najwięcej miejscowości znajduje się w zachodniej części wyspy. Inne główne osady to Porozina, Osor i Punta Križa. Przyjemne miejsca do odpoczynku znajdują się również w miejscowościach Melin i Grabar.

Bogactwo przyrody wyspy Cres

Na wyspie Cres znajdują się dwa rezerwaty ornitologiczne, gdzie gnieździ niezwykle rzadki gatunek sępa białogłowego (Gyps fulvus). Są to rezerwaty Podokladi (11 km na południe od miasteczka Cres) i Kruna (lokalizacja Beli – Merag).

W beli znajduje się ekocentrum z przytułkiem dla rannych ptaków. Natomiast morze w pobliżu wysp Cres i Lošinj zostało w 2006 roku ogłoszone pierwszym chronionym odcinkiem morza ukierunkowanym na intensywną ochroną delfinów butlonosych (Tursiops truncatus).

Idealne miejsce na odpoczynek

Wyspa Cres jest dzięki swemu położeniu idealnym miejscem na odpoczynek dla miłośników Chorwacji, którzy chcą poznać inne regiony kraju.

Przyjemne plaże żwirowe są idealnym miejscem również dla małych dzieci. Bogactwo naturalne wyspy oferuje niezliczoną ilość miejsc godnych zwiedzenia.

Wyspa Cres ma wyśmienite połączenia promowe ze stałym lądem z Poroziny do Brestove oraz z wyspą KrkMeragu. Na sąsiednią wyspę Lošinj można dojechać autem przez most z letniska Osor.

Chorwacja

slevy FIRST
MINUTE

Rezerwując pobyt w Chorwacji na sezon 2020 otrzymają Państwo zniżki od 3 % do 5 % z ceny całkowitej (zniżka obowiązuje do 31.07.2020).

Zniżki dla grup » więcej

Przy rezerwacji złożonej przez jedną osobę:

 • grupa 8 – 11 osób: zniżka 90,- zł
 • grupa 12 – 15 osób: zniżka 180,- zł
 • grupa 16 – 20 osób: zniżka 180,- zł
 • grupa 21 – 25 osób: zniżka 360,- zł
 • grupa 26 – 30 osób: zniżka 540,- zł
 • ponad 30 osób: zniżki zostaną ustalone indywidualnie

Dotyczy rezerwacji opłaconych na podstawie jednej faktury i przy wystawieniu jednego vouchera.

Follow us on YouTube

Dlaczego warto z nami podróżować?

 • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
 • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
 • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
 • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
 • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google