Croatia as never seen before O firmie
 • pl

Menu

Przydatne linki

Wyspa Brač - Środkowa Dalmacja

Podstawowe informacje

Wyspa Brač jest największą wyspą Dalmacji, morskim przedmieściem Splitu, od którego jest oddalona zaledwie 7 mil morskich. Nazwa wyspy prawdopodobnie wywodzi się od jelenia (brentos), kultowego zwierzęcia mieszkańców Ilirii. Grecy nazywali ją Elaphusa od słowa elaphos – jeleń. Wszystkie teorie etymologiczne wskazują więc na dziedzictwo nazwy po pięknym rogatym zwierzęciu.

Warunki naturalne Brača

Panujący na Braču klimat spełnia wszelkie znaki charakterystyczne klimatu Morza Śródziemnego: długie, ciepłe i suche lato oraz krótkie i łagodne zimy. Migdały kwitną na Braču już od lutego, a kąpać w morzu można się do końca października. Pogoda na wyspie Brač wpływa na szeroką ofertę różnego rodzaju turystyki letniej i zimowej.

Krajobraz Braču stanowi oazę czystego powietrza i nienaruszonego środowiska naturalnego, które oczaruje każdego turystę. Najbardzej rozpoznawalnym znakiem wyspy są rozległe skaliste krajobrazy z licznymi dolinami, ostrymi i głębokimi wąwozami, które powstały dawno temu na skutek gwałtownych powodzi. Na skałach rosną kępy wrzosów i pachnące rośliny lecznicze.

Góra św. Wita (Vidova hora, 780 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem na wyspach Adriatyku. Na Braču znajduje się dziś około dwudziestu wiosek i kilka osad. Wszystkiem miejsca połączone są szerokimi drogami asfaltowymi, co oczywiście ułatwia zwiedzanie wyspy.

Dojazd na wyspę Brač

Do wszystkich nadmorskich gmin codziennie kursuje prom z letniska Split, natomiast transport promowy na trasie Split - Supetar i MakarskaSumartin odbywa się kilka razy dziennie. Brač oprócz zalet wypływając z wyspiarstwa posiada również zaletę bliskości do Splitu.

Kamienierska tradycja wyspy Brač

Wyspa jest znana z wysokiej jakości kamienia; to w bračskich kamieniołomach wyłamywano bloki kamienne, z których powstał pałacu Diokleciana, stąd czerpano materiały na budowę katedr w Trogirze, Šibeniku, Pagu, Rabu oraz w Italii. Tutejsi znani budowniczy nie mogli znaleźć pracy na Braču, więc tworzyli poza wyspą. Z bračskiego kamienia budowano w wielu metropoliach europejskich i światowych (parlament we Wiedniu i w Budapeszcie, Biały Dom w Waszyngtonie), jednak na Braču nie znajdą Państwo pięknych katedr ani wielkich pałaców.

Wyspa Brač charakteryzuje się bogactwem zabytków z późnego antyku, bazyliką starochrześcijańską i przedromańskimi kościołami. Niebezpieczeństwo grożące ze strony Turcji od strony morza oraz z drugiej strony cieśniny zmuszało mieszkańców, by budowali twierdze obronne zamiast typowych zabudowań miejskich.

Atrakcje turystyczne Wyspy Brač

Podczas urlopu zdecydowanie należy zwiedzić historyczne miasta Supetar, Sumartin i Splitska. Aktywny wypoczynek znaleźć można w ośrodkach turystycznych Bol i Postira. W ramach pobytu na Wyspie Brač mogą Państwo zorganizować ciekawe wycieczki, np. do Jaskini Smoka (Drakonjina czy też Zmajeva spilja), do osady Blaca czy na znaną plażę Zlatni rat.

Zakwaterowanie

slevy FIRST
MINUTE

Rezerwując pobyt w Chorwacji na sezon 2024 otrzymają Państwo zniżki od 3 % do 5 % z ceny całkowitej (zniżka obowiązuje do 31.03.2024).

Zniżki dla grup » więcej

Przy rezerwacji złożonej przez jedną osobę:

 • grupa 8 – 11 osób: zniżka 90,- zł
 • grupa 12 – 15 osób: zniżka 180,- zł
 • grupa 16 – 20 osób: zniżka 180,- zł
 • grupa 21 – 25 osób: zniżka 360,- zł
 • grupa 26 – 30 osób: zniżka 540,- zł
 • ponad 30 osób: zniżki zostaną ustalone indywidualnie

Dotyczy rezerwacji opłaconych na podstawie jednej faktury i przy wystawieniu jednego vouchera.

Follow us on YouTube

Dlaczego warto z nami podróżować?

 • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
 • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
 • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
 • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
 • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google