Zapomniałem hasło
Proszę wpisać odpowiedź na pytanie kontrolne, hasło zostanie wysłane na Państwa e-mail.
Jeziora Plitwickie - Centralna część kraju
Podstawowe informacje
Okolica Parku Narodowego Jezior Plitwickich (Plitvička jezera) w śródlądowej części Chorwacji należy do najbardziej popularnych regionów na świecie. Dzięki wyśmienitej lokalizacji na trasie do przybrzeżnych letnisk Jeziora Plitwickie są często przystankiem dla turystów zmierzających nad Adriatyk.
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park znajduje się w górnym biegu rzeki Korana, między górskimi masywami wapiennymi Velka i Mala Kapela a Plješevica. Obejmuje 16 jezior krasowych połączonych kaskadami. Znajduje się tam 140 wodospadów i liczne źródła.
Park Narodowy powstał w roku 1949 a od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Park dzieli się na dwie części: dolną z 4 jeziorami (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod) i górną z 12 jeziorami (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak). Dolne jeziora powstały w wyniku załamania podziemnych jaskiń i napełnieniu ichwodą.
Rzeczka Plitvice, od której pochodzi nazwa parku, wpływa do kanionu poprzez wysoki wodospad pod niżej położonym jeziorkiem Novakovića Brod.
Jeziora otacza bujny las (buki, jodły, świerki) z leśnym rezerwatem i licznymi terenami pod ochroną z endemitowymi roślinami. W lasach żyją duże drapieżniki (niedźwiedź, ryś, wilk) i inne zwierzęta. W wodach natomiast występują raki.
W ramach płatnego wstępu można oglądać jeziora, wokół których są wybudowane chodniki pod kątem tras wycieczkowych.
Wiosną 1991 teren parku stał się polem wielkanocnej krwawej walki, pierwszego wojskowego konfliktu, w którym polegli walczący w jugosłowiańskiej wojnie domowej.
Obecnie park cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, którzy chcą poświęcić na zwiedzanie parku więcej czasu, w związku z czym korzystają z oferty zakwaterowania w okolicznych osadach, np. Selište Drežničko czy Rastoke.